Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Etna i okolice
Sycylia wschodnia
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Wschód: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Etna
Etna to największy wulkan w Europie i jeden z najbardziej aktywnych na świecie, ok. 3.340 m n.p.m. Jego wysokość się zmienia, w zależności od erupcji i ilości zastygłej lawy. Szacuje się, że od początku XX wieku Etna "urosła" o ok. 60 m. Ma on ponad 270 kraterów bocznych, i wciąż tworzą się nowe... Dwie z najbardziej katastrofalnych erupcji miały miejsce w 1381 i w 1693 roku, w tej drugiej lawa dotarła do Katanii. W ciągu ostatnich dwóch wieków zanotowano ponad 30 poważnych erupcji. Erupcje z głównego krateru są rzadkie, za to częste z kraterów bocznych, gdzie tworzą się mniejsze stożki. Wulkan jest jednym z najbardziej na świecie poznanych i monitorowanych. Mimo stałego zagrożenia, na zboczach Etny mieszka wiele ludzi. Popioły wulkaniczne są niezwykle urodzajne, jest tu wiele plantacji pomarańczowych i cytrynowych, oraz winorośli. Ludność tutejsza odnosi się do wulkanu, zwanego tutaj a' muntagna z szacunkiem i podziwem.
W 1987 roku powstał Park Narodowy - Parco Nazionale dell'Etna. Na szczyt Etny można się dostać tak z południa (z Nicolosi) jak i z północy (przez Piano Provenzana), mijając bujne sosnowe lasy.
Na szczycie Etny przez 7 miesięcy w roku leży śnieg, można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe. Na zboczu wulkanu leży kurort narciarski - Piano Provenzana, z pięcioma wyciągami.
Więcej zdjęć z Etny i okolic - w galerii.
- Odsłony: 4757
Valle del Bove
Valle del Bove (Wola Dolina) jest zapadliną po wschodniej części Etny. Jej głębokość sięga 1200 metrów. Powstała około 8000 lat temu na skutek zapadnięcia się stożka wulkaniczego pod wpływem grawitacji.
Obecnie wygląda jak wielkie jezioro zastygłej lawy. Tylko wygląda, ponieważ do doliny cały czas spływa lawa powodując nawarstwianie się kolejnych mas materii wulkanicznej. Podejrzewa się, że pod warstwami lawy występują puste przestrzenie. Jeżeli ciężar lawy nad nimi będzie wzrastał to może doprowadzić do dalszego zapadnięcia doliny bądź jej rejonów. (źródło - www)
- Odsłony: 3863
"Etna wybuchła" - apokalipsa czy normalność?!?
Co pewien czas pojawiają się alarmujące artykuły w prasie, drukowanej i online, że oto "Etna wybuchła, apokalipsa!", a w treści alarm, przerażające doniesienia, straszliwe zdjęcia. Tak dziennikarze - czy to przez niewiedzę, czy specjalnie, żeby podnieść oglądalność - podrasowują rzeczywistość i skutkiem są szczere zaniepokojenie o losy Sycylii i jej mieszkańców, strach przed odwiedzeniem Sycylii (czasem całej, od wschodu do zachodu), a nawet strach, że to ... koniec świata...
Wszystkich, którzy tu zaglądają, którzy interesują się losami Sycylii, którzy marzą o podróżach w tamte strony chciałabym uspokoić na dziś i na przyszłość: naprawdę nie ma się czego bać, nie ma powodu, żeby współczuć mieszkańcom, czy organizować im pomoc. Tych kilka informacji powinno postawić sprawę na właściwym poziomie:
- Przede wszystkim: Etna jest cały czas aktywna! Jej aktywność jest raz słabsza, raz silniejsza, ale Etna nigdy nie usypia. Z daleka tego nie widać, ale tam wysoko na jej wierzchołkach cały czas coś się dzieje. Gdyby doszło do erupcji Wezuwiusza czy Vulcano, byłby powód do niepokoju, to byłaby katastrofa. Te wulkany są uśpione, ich kratery są zamknięte grubym czopem, a więc erupcja takiego wulkanu doprowadziłaby do ogromnej eksplozji w wyniku ujścia pod wielkim ciśnieniem ogromnej ilości materiału wulkanicznego. Takiej erupcji można się bać. Natomiast takie wulkany jak Etna czy Stromboli cały czas się opróżniają, dlatego ich erupcje bardzo rzadko bywają bardzo gwałtowne.
- Po drugie, trzeba sobie uświadomić że Etna to nie jest taka góra, jakie my znamy, stroma, skalista. Etna jest ogromna nie tylko na wysokość - ma ponad 3 tys metrów, ale też ogromnie rozległa. Dlatego to co się dzieje w okolicy jej wierzchołków najczęściej nie jest zauważalne kiedy się przebywa u podnóży wulkanu. Pamiętajmy też, że Etna znajduje się na wschodniej Sycylii, a więc mieszkańcy Sycylii centralnej a tym bardziej zachodniej nie są w stanie, lub prawie zauważyć nawet silnej erupcji i nie docierają do nich żadne skutki działania wulkanu.
- Mieszkańcy Katanii i okolicznych miejscowości a również ci, co mieszkają na zboczach Etny nauczyli się żyć w zgodzie z wulkanem. Nie tylko nie przejmują się jej pomrukami czy chwilowymi utrudnieniami, ale są ze swojego wulkanu bardzo dumni, podziwiają go, a także korzystają z dobrodziejstw w postaci żyznej gleby, jaką daje im wulkan. W przypadku silniejszej erupcji z dużą ilością popiołu oczywiście, trzeba wszystko sprzątać, zbierać popiół, myć tarasy i samochody. Czasem dochodzi do konieczności chwilowego (na godziny, rzadziej dzień czy dwa) zamknięcia lotniska. Nic więcej się nie dzieje.
- Ludziom, żyjącym z dala od wulkanów kojarzą się one ze strumieniami płonącej lawy, niszczącej wszystko na swojej drodze. Warto wiedzieć, że choć często z kraterów Etny wydobywa się lawa, to płynie ona bardzo, bardzo powoli, do tego stopnia, że można ją obserwować z bliska, no i zdarza się to raczej w okolicach jej wierzchołków, niezwykle rzadko dociera w niższe partie. (na zdjęciu obok nasza polska przewodniczka po Etnie, Asia Pióro z dumą pozuje dwa kroki od jęzora lawy...)
W historii współczesnej zdarzyło się kilka bardzo silnych erupcji Etny, które spowodowały straty i zniszczenia. Oczywiście, taka sytuacja może się powtórzyć, jednak to z czym mamy do czynienia najczęściej to całkiem normalne erupcje do jakich okoliczni mieszkańcy są przyzwyczajeni. Wulkanolodzy na bieżąco monitorują aktywność wulkanu a ludzie żyją w pobliżu wulkanu jakby nigdy nic, pracują, odpoczywają, czasem tylko spojrzą na swój wulkan z podziwem lub wzdychają, że znów trzeba sprzątać popiół.
A więc, żadna apokalipsa, nic strasznego. Nie ma się czego bać, nie trzeba współczuć ani organizować pomocy. Po prostu erupcja, coś co warto choć raz w życiu zobaczyć...
(Klikając w poniższe zdjęcie otworzycie krótki filmik na FB, nakręcony przez Asię Pióro 15 grudnia 2020 roku, podczas tej ostatniej "apokaliptycznej" erupcji Etny. Można w nim zobaczyć jak powoli i majestatycznie przemieszcza się czerwona, dymiąca lawa... )
- Odsłony: 0
Dla tych, co chcą dotrzeć do szczytów Etny
Warto wiedzieć, że wjeżdżając na Etnę kolejką linową dotrzemy na wysokość 2504 m. Stąd można dojść piechotą lub wjechać specjalnymi jeepami do Torre Filosofo na wysokość 2920 m. Tu czekają przewodnicy, z którymi można obejść sąsiednie kratery (cena usługi przewodnika zawiera się w cenie biletu na kolejkę + jeep). Można obejść te kratery na wys. ok 3000 m samodzielnie, jest to szlak okrężny, zaczynający się i kończący przy Torre Filosofo. Następnie warto zejść piechotą do kolejki, napawając się widokami po drodze.
Natomiast wierzchołki Etny i główne kretery sięgają ok 3300 m. Uwaga, wstęp na szlak prowadzący wyżej, do wierzchołków Etny jest zabroniony! . Można wziąć udział w zorganizowanej wycieczce do szczytów (ok. 3300 m) z przewodnikiem! Taka wycieczka kosztuje podobno ok. 20 Euro dodatkowo za osobę* i trzeba ją zgłosić przed wjazdem kolejką (tylko rano!).
Jest możliwość wzięcia udziału w zorganizowanej przez Etna Mobility wycieczce busami terenowymi z Piano Provenzana do Torre Filosofo i następnie wejście pod opieką przewodników do kraterów szczytowych (więcej)
Przestrzegam osoby, które nie przestrzegają zakazu wstępu na ten szlak i idą tam samotnie, lub w grupkach, lecz bez przewodnika. Należy zrozumieć, że ten zakaz wynika z faktu, że na wulkanie może się zdarzyć erupcja, a także załamanie pogody, co może spowodować zabłądzenie. Przewodnicy mają aktualne informacje na temat tego, co w najbliższym czasie może się zdarzyć na szczycie Etny (monitoring) i w razie konieczności wiedzą, jak zareagować.
Nieprzestrzeganie zakazu wchodzenia na szlak nie świadczy o odwadze, ale o braku rozsądku!
* Kto ma dokładne informacje na temat kosztu, organizacji takiej wycieczki, proszę o kontakt!
- Odsłony: 1255
Najgroźniejsze erupcje w historii Etny (blog Szlakami Sycylii)
(z bloga Szlakami Sycylii): "Etna jest aktywnym wulkanem i właściwie nieustannie wydobywają się z jej wnętrza para wodna i gazy, które można łatwo dostrzec nawet z wielkiej odległości. Nierzadko też dochodzi do bardziej spektakularnych erupcji. Niektóre z nich trwają kilka godzin, inne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.
Lawa wydobywająca się z Etny charakteryzuje się dużą lepkością i spływa bardzo powoli. Z tego właśnie względu nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla życia ludzi. Jednakże ta rozżarzona masa o temperaturze zbliżającej się do 1000°C niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Nie można też zapomnieć o materiale piroklastycznym, wyrzucanym z wnętrza wulkanu z potężną siłą. Ogromne bomby wulkaniczne, lapille (porowate kamienie), popioły i pyły często powodują szkody i są bardziej niebezpieczne niż sama lawa.
W tym tekście znajdziecie informacje na temat erupcji, które w największym stopniu wpisały się w historię terytorium Etny i najbliższych okolic." (czytaj dalej w blogu Szlakami Sycylii Asi Pióro)
- Odsłony: 0
Czy Etna jest niebezpieczna? (z bloga Szlakami Sycylii)
"Zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności wulkanu, wielu z was zastanawia się, czy pobyt w okolicach Etny może wiązać się z niebezpieczeństwem.
Erupcje, słupy wydostającego się z wnętrza ziemi popiołu i lawy, trzęsienia ziemi… Brzmi groźnie, prawda? Czasem słyszę, że my, mieszkańcy położonych u podnóża Etny miast i miasteczek, to w ogóle musimy być pozbawieni rozumu, żeby tu żyć! Czy jednak na pewno?
Wspaniały klimat, bliskość morza i gór, żyzne gleby, tani i łatwo dostępny budulec, jakim są bazalty wulkaniczne, obfitość w wodę wydobywającą się ze źródeł znajdujących się na wulkanie, zasilanych częstymi opadami deszczu, rozwijająca się turystyka i płynące z niej korzyści – to wszystko sprawia, że ludzie żyją tutaj szczęśliwie z generacji na generację." (czytaj więcej w blogu Szlakami Sycylii Asi Pióro, polskiej przewodniczki po Etnie i okolicach)
- Odsłony: 422
Sycylijczycy i ich wulkany...
Jak wiemy, na Sycylii znajdują się wulkany, a na ich zboczach mieszkają ludzie. Choć te wulkany czasem wybuchają, ludzie ci (często) nie uciekają, nie szukają spokojniejszego miejsca do życia a do tego są ze swoich wulkanów dumni, podziwiają je... Często słyszę wypowiedzi typu: jak oni mogą tak nie cenić życia, dlaczego są tacy nierozsądni...? A o takich przybyszach jak ja, zafascynowanych potęgą wulkanów, zaglądających do kraterów, chcących je poznać wielu mówi jak mój syn: mamo, a nie możesz pojechać tam, gdzie nic się nie trzęsie i nic nie wybucha? (po czym wsiada na rower (bez kasku) i wyjeżdża między samochody wielkiego miasta...) (więcej)
- Odsłony: 243
Wycieczka na Etnę kolejką
Dla tych, co chcą sobie wyobrazić lepiej jak zorganizować wycieczkę na Etnę kolejką linową i jeepem - opis takiej wycieczki, zdjęcia, informacje praktyczne w blogu Natalii.
- Odsłony: 2430
Etnaland
Etnaland to kompleks rozrywkowy położony u podnóża wulkanu Etna.
Znajdziemy tu zarówno aquapark jak i park rozrywki, w którym znajdzie się wiele atrakcji - liczne kolejki górskie oraz przejażdżki wodne.
Aquapark znajdujący się na terenie Etnalandu oferuje świetną zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Największą atrakcją są tutaj liczne kolorowe zjeżdżalnie, basen ze sztuczną falą, wodospady, powolna rzeka, na której pływa się w wielkich pontonach. Na maluchy czeka wodny plac zabaw ze sporą ilością interaktywnych atrakcji.
Dodatkowymi atrakcjami są: park prehistoryczny, pokaz laserów oraz kolejka linowa. (na podstawie strony Etnaland oraz www)
Poniżej kilka filmików z Etnalandu:
- Odsłony: 15073
Copyright © Jedziemy na Sycylię!