Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Etna i okolice
Sycylia wschodnia
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Wschód: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Wąwóz Alcantara
Gole dell'Alcantara to wąwóz długi na 48 km a wysoki na 20 do 50 m, wyrzeźbiony w czarnych bazaltowych skałach przez nurt rzeki Acantara. Powstał on na skutek erupcji drugorzędnego krateru Etny - Moio. Strumień lawy płynął wzdłuż rzeki Alcantara, i wpływał do morza, tworząc półwysep Capo Schiso, Woda rzeźbiła stopniowo w lawie wzory, i utworzyła w końcowym odcinku dwie wysokie bazaltowe skały*.
Wąwóz - ok. 200 m. - można przejść pieszo (można wypożyczyć na miejscu specjalne wysokie buty). Uwaga, woda jest tam zawsze lodowato zimna. Jest też możliwość wzięcia udziału w spływie kajakowym wzdłuż rzeki Alcantara. Nie jest to bezpieczna wyprawa i należy skorzystać z pomocy przewodników.
W 2001 roku został założony Park Rzeczny Alcantara, obejmujący koryto rzeki i 50 km strefy przybrzeżnej.
* Dużo więcej na temat powstania wąwozu Alcantara w poniższym artykule Asi Pióro
Więcej moich zdjęć z Alcantara - w galerii
- Odsłony: 15590
O powstaniu wąwozu Alcantara opowiada Asia Pióro
Wąwóz rzeki Alcantara jest jedną z największych atrakcji na Wschodniej Sycylii. Nazwa Alcantara oznacza po arabsku "most". Została użyta przez dominujących na wyspie w średniowieczu Arabów, prawdopodobnie ze względu na istnienie ważnego wiaduktu, wybudowanego na rzece przez Rzymian, panujących kiedyś na Sycylii.
Źródło Alcantary znajduje się w górach Nebrodi w pobliżu miasteczka Floresta. Rzeka ma 52 km długości i płynie na pograniczu pasma gór Nebrodi, Peloritani oraz masywu Etny. Wpływając na terytorium Motta Camastra woda dostaje się do wąskiego naturalnego kanionu, gdzie nabiera prędkości i to właśnie tutaj, w miejscowości Fondaco Motta, znajdują się Gole dell'Alcantara, które stały się sławne na całym świecie. Pionowe ściany wznoszą się z obu stron do wysokości 30 a w niektórych punktach aż do 50 metrów. Ale najbardziej fascynujące są formy tworzących ściany wąwozu bazaltów kolumnowych. Wydają się być wyrzeźbione przez wprawnego rzemieślnika.
Różne są hipotezy na temat uformowania się nietypowego wąwozu. Prawdopodobnie powstał on w wyniku nagłych pęknięć spowodowanych gwałtownymi trzęsieniami ziemi oraz erozji sprowokowanej przez płynącą na tym obszarze przez tysiąclecia wodę. Jak to często bywa w przyrodzie, sprawy są dosyć skomplikowane.
Jeszcze niedawno uważano, że lawa tworząca wąwóz pochodzi z położonego nieopodal bocznego krateru Etny - Monte Mojo. Dziś wiemy, że hipoteza ta jest błędna.
Dolinę Alcantary wypełniają co najmniej trzy strumienie lawy, które nakładały się na siebie w różnych okresach prehistorii. Najstarsze lawy sięgają 300 000 lat, natomiast najświeższa warstwa bazaltu, po której płynie dziś rzeka, należy do erupcji, która miała miejsce między 15000 a 4000 lat temu w okolicach Monte Dolce na północnym zboczu Etny.
A w jaki sposób powstały te niesamowite bazaltowe kolumny? Lawa podczas erupcji jest rzadka i plastyczna, więc dostosowuje się do formy obszaru, po którym spływa. W kontakcie z lodowatą wodą nagle się ochładza i krzepnie a jej warstwa powierzchniowa staje się solidną skałą. Jednocześnie w głębi, lawa nadal żarzy się przez bardzo długi czas; mówimy tu o dziesięcioleciach, a nawet stuleciach potrzebnych do całkowitego ostudzenie się głębokich warstw lawy. Stygnąc tak wolno, bazalt kurczy się, to znaczy zmniejsza swoją objętość, a to z kolei powoduje pęknięcia podobne do tych, jakie tworzą się np. na powierzchni wysychającego błota.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, skąd bierze się sześciokątny kształt kolumn? Po prostu: dla materii jest to najlepszy sposób na zorganizowanie się przy wykorzystaniu dostępnego miejsca. Sześciokąt jest to kształt bardzo często pojawiający się w naturze; wystarczy przyjrzeć się kształtowi kryształu śniegu lub komórkom plastru miodu. W przypadku lawy, im wolniejsze chłodzenie, tym bardziej regularne i większe są sześciokąty. Zastygająca się w ten sposób skała jest niezwykle naprężona. W procesie zastygania pęka tworząc bazaltowe kolumny oraz w niektórych miejscach otwiera się w wyniku ruchów podłoża. Woda zaczyna wypełniać szczeliny poszerzając je. Zatem zarówno dzięki ruchom tektonicznym, jak i erozji spowodowanej przez wodę transportujacą kamyki złożone z różnych minerałów, jak np. mający ostre krawędzie kwarcyt, możemy dziś obserwować ten fascynujący fragment natury, będący jednym z najpopularniejszych na Sycylii punktów turystycznych.
Do wąwozu można zejść wchodząc wejściem publicznym. Koszt to €1,50. Wejście publiczne jest otwarte od kwietnia do końca października lub listopada.
Można też skorzystać z atrakcji, takich jak body rafting, oferowanych przez prywatny Park Geologiczny Alcantary. Wejście prywatne jest otwarte przez cały rok. Szczegóły znajdziecie na stronie stronie parku: www.golealcantara.it/en/
Możecie też skorzystać ze zorganizowanych wycieczek najczęściej łączących zwiedzanie Etny i Alcantary.
Autorką powyższego artykułu, napisanego specjalnie dla portalu Jedziemy na Sycylię, jest przewodniczka po Etnie, nasza rodaczka Asia Pióro
- Odsłony: 0
Copyright © Jedziemy na Sycylię!