Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Sycylia wschodnia
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Wschód: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Tindari,
Tindari - miasteczko w gminie Patti (gr. Thyndaris) było jedną z ostatnich greckich kolonii na Sycylii, założoną przez Syrakuzan w 396 r. pne na wysokim przylądku (Capo Tindari, 268 m n.p.m). Znajduje się tu słynne Sanktuarium Czarnej Madonny, cel pielgrzymek z całych Włoch i nie tylko, podobno miejsce wielu cudów i uzdrowień. Dzień głównej pielgrzymki do Czarnej Madonny to 8 września. Warto wiedzieć, że na terenie sanktuarium znajduję się faktycznie dwa kościoły, stary, z XVI w, oraz nowy, z 1975 r, w którego murach mieści się stare sanktuarium.
Nieopodal Sanktuarium znajduje się Tindari Antica, czyli park archeologiczny, w którym można zobaczyć pozostałości dawnego antycznego miasta, będącego niegdyś jednym z najpotężniejszych miast Sycylii, zniszczonego podczas dominacji arabskiej na Sycylii. Zachował się układ ulic, amfiteatr, (gdzie również w naszych czasach odbywają się koncerty) a także na terenie parku archeologicznego można odwiedzić muzeum, które posiada dużą ilość przedmiotów z owych czasów.
- Odsłony: 1236
Laghetti di Marinello
Nie tylko kult Czarnej Madonny przyciąga zwiedzających do Tindari: wielu z nich przybywa tu, by zobaczyć na własne oczy słynne jeziorka - Laghetti di Marinello. Chodzi o niezwykle ukształtowaną naturalnie lagunę, zmieniającą nieco kształt w zależności od prądów morskich i wiatru, mieszczącą 7 większych i mniejszych jeziorek, tworzących Rezerwat Przyrody Laghetti di Marinello.
Zwiedzając Sanktuarium można spojrzeć w dół z tarasu widokowego, jednak widok jaki stamtąd się rozciąga nie jest tym, który znamy ze zdjęć (po prawej): aby zobaczyć niemal całą lagunę, trzeba wyjrzeć przez okno zakrystii dawnego sankturarium, które jest otwierane tylko dwa razy dziennie na ok. godzinę. Piękny też widok zobaczymy, schodząc ścieżką spod Sanktuarium w kierunku Oliveri (zdjęcie po prawej).
Jeziorka są słone, ale ich zasolenie jest różne w zależności od tego, jak daleko położone są od morza. Stąd na terenie laguny występują różne gatunki flory jak i fauny, normalnie nie występujące jednocześnie. Wstęp na teren rezerwatu przyrody jest bezpłatny, można tam się kąpać.
Po zachodniej stronie laguny zaczynają się skalne groty, przez które można się przedostać do plaży w Mongiove, znajdującej się za skalną ścianą. (więcej zdjęć Laghetti di Marinello w moim blogu z podróży 2016)
- Odsłony: 994
Informacje praktyczne
Jak tu się dostać? Samochodem - bez problemu, wystarczy mapa i GPS. Komunikacją publiczną - warto bardzo dobrze sprawdzić rozkłady jazdy, tak pociągów jak i autobusów, no i zależy skąd się jedzie.
Aby się dostać do Oliveri i jeziorek pociągiem należy wysiąść na stacji Oliveri, pociągi na trasie Messina Palermo kursują co godzinę - dwie, z dworca do rezerwatu jest ok 15 min. piechotą. Aby dojechać do Sanktuarium i Tindari lepiej pociągiem dojechać do Patti i stamtąd wsiąść w autobus do Tindari (patrz dział Transport). Do Tindari jeżdżą też autobusy z... .
Jeśli mieszkacie w Mongiove, możecie wsiąść w autobus do Tindari (zapytajcie właściciela noclegu o szczegóły), autobusem możecie też wrócić. Jednak aby się dostać z Mongiove do jeziorek lub wrócić stamtąd (jeśli zejdziecie z Tindari piechotą do Oliveri) - robi się problem. Z Oliveri nie ma autobusów do Mongiove. Po południu nie ma też autobusów do Mongiove z Patti... Z Mongiove można przejść- przepłynąć do jeziorek (idąc po skałach i prze groty, płytko) do jeziorek, jednak jest to możliwe tylko w stroju kąpielowym i bez bagażu.
Ceny biletów (2016):
Palermo - Patti, pociąg 9,90 E
Mongiove - Tindari, autobus linia Giardina Viaggi - 1,70 E
pociąg Oliveri Tindari - Patti 1,70 E
Tindari, wykopaliska i amfiteatr 6 E
Tindari sanktuarium, również dawny kościół - za darmo (ten ostatni i widok na laghetti otwarty tylko godzinę przed i godzinę po południu
- Odsłony: 846
Copyright © Jedziemy na Sycylię!