(z bloga Szlakami Sycylii): "Etna jest aktywnym wulkanem i właściwie nieustannie wydobywają się z jej wnętrza para wodna i gazy, które można łatwo dostrzec nawet z wielkiej odległości. Nierzadko też dochodzi do bardziej spektakularnych erupcji. Niektóre z nich trwają kilka godzin, inne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.
Lawa wydobywająca się z Etny charakteryzuje się dużą lepkością i spływa bardzo powoli. Z tego właśnie względu nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla życia ludzi. Jednakże ta rozżarzona masa o temperaturze zbliżającej się do 1000°C niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Nie można też zapomnieć o materiale piroklastycznym, wyrzucanym z wnętrza wulkanu z potężną siłą. Ogromne bomby wulkaniczne, lapille (porowate kamienie), popioły i pyły często powodują szkody i są bardziej niebezpieczne niż sama lawa.
W tym tekście znajdziecie informacje na temat erupcji, które w największym stopniu wpisały się w historię terytorium Etny i najbliższych okolic." (czytaj dalej w blogu Szlakami Sycylii Asi Pióro)