Aci, zwana również Jaci była rzeką wschodniej Sycylii. Zwana przez Greków Akis dała nazwę całej okolicy i gminom, które do dziś zajmują te tereny (w tym Acireale). W starożytności mitologia grecka stworzyła nad tą rzeką mit na temat miłości między pasterzem Acis i nimfą Galateą, którzy, po jego śmierci zamienili się w rzekę i morską pianę. Historia ta stała sie natchnieniem dla poetów Teokryta, Wirgilia i Owidiusza.
Choć nie jest możliwe ustalenie rzeczywistego biegu rzeki jest niemal pewne, że zniknęła ona z powierzchni ziemi na skutek niszczycielskiego wybuchu Etny w 1169 r, który dotarł aż do morza w okolicy Katanii, kiedy to zamek Aci, który wcześniej wznosił się na powierzchni morza, znalazł się na stałym lądzie.
Acireale
Acireale to największe miasto po wschodniej stronie Etny, znane od starożytności ze swoich uzdrawiających źródeł siarkowych, a w dzisiejszych czasach ze szczególnie uroczystych obchodów karnawału. Wiele razy było nieszczone przez erupcje i trzęsienia ziemi, po największym z których - w 1693 - stworzono tu arcydzieło architektury barokowej.
Szczególnie wart odwiedzenia główny plac miasta Piazza Duomo z piękną katedrą z XVI wieku z dwiema dzwonnicami i wieloma eleganckimi kamienicami i pięknymi budowlami, a także ulica Corso Umbert I. Warto odwiedzić tradycyjny sycylijski teatrzyk lalkowy Teatro Museo dei Pupi. Od starożytności znane są uzdrawiające siarkowe źródła Acirreale - w mieście można odwiedzić Termy Santa Venera Spa z XIX wieku
Aci Trezza
Aci Trezza to malownicza rybacka wioska z portem. pełnym kolorowych łodzi, na przeciwko której sterczą z morza Faraglioni dei Ciclopi - bazaltowe skały, tworzące sugestywny rezerwat przyrody.
Według greckiego mitu cyklop Polifem, którzy mieszkał na zboczach Etny ciskał tymi skałami w uciekającego Odyseusza po tym jak ten go oślepił. Niezwykła ta sceneria była scenografią filmu Viscontiego La terra trema na podstawie powieści Vergi I Malavoglia.
Aci Castello
Aci Castello to wioska, leżąca niedaleko Katanii, wśród drzew cytrynowych, gdzie na szczycie bazaltowej skały znajduje się normański zamek wybudowany z lawy z 1076 r