Stromboli to najdalsza, a zarazem najbardziej chyba znana wyspa archipelagu. Jest to po prostu stożek czynnego wulkanu, sięgającego 2 km w głąb morza. Wyspa jest okrągła, w dialekcie nazywa się Struonguli (co przypomina greckie strongyle - okrągła, lub strombos - jedno ujście). Wyspa zajmuje 12,6 km2, a stożek wulkanu ma wysokość 924 m.n.p.m.
Stromboli jest wyspą, a jednocześnie nieprzerwanie czynnym wulkanem, wyrzucającym co 10-20 minut lawę i popioły na wysokość 10 metrów. Popiół wulkaniczny pokrywa wyspę szarą warstwą. Typowo eoliańskie zabudowanie, to białe, wciąż odmalowywane prostokątne domki.
Na północno-wchodnim wybrzeżu wyspy znajdują się cztery osady: Scari, San Vincenzo, Ficogrande i Piscita. Promy przypływają do portu w Scari. Ulice na północnym wybrzeżu są bardzo wąskie, poruszają się po nich elektryczne trzykołowe pojazdy.
Po drugiej stronie wyspy, na południowo-zachodnim wybrzeżu leży maleńka wioska Ginostra, do której dostać się z północnego wybrzeża można jedynie łodzią. Mieszka tam około 30 stałych mieszkańców, nie ma ruchu ulicznego a jedynym środkiem komunikacji są osły i muły.
Główną atrakcją wyspy są oczywiście wieczorne wycieczki do krateru (organizowane przez licencjonowane organizacje wulkanologów - UWAGA - samodzielne wycieczki są zabronione!!!) i rejsy łodzią w pobliże Sciara del Fuoco - żlebu, którym w czasie większej aktywności wulkanu lawa wpływa do morza.