Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Stromboli
Wyspy Eolskie
Wyspy i archipelagi
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Północ: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Iddu
Iddu, czyli "On" - tak mieszkańcy nazywają wulkan Stromboli. Jeden z najaktywniejszych wulkanów na Ziemi, jest on nieprzerwanie aktywny od niepamiętnych czasów. Od nazwy wulkanu pochodzi określenie tego typu wulkanicznej działalności jako "stromboliańskiej". Polega ona na regularnym (co 10-20 minut) wyrzucaniu na wysokość ok. 10 m. lawy i popiołu wulkanicznego. Był on nazywany Latarnią Morską, wskazując północno - wschodni skrawek archipelagu Wysp Eolskich. Działalność wulkanu bywa zmienna i czasami bez ostrzeżenia staje się ona bardzo gwałtowna do tego stopnia, że wstęp na wyspę staje się zabroniony.
W odległości 1,5 km od wyspy znajduje się Strombolicchio - monolitowa bazaltowa skała o wys. 49 m, pochodząca z pierwszych wybuchów Stromboli sprzed ok. 200 tys lat. Stromboli oraz Strombolicchio tworzą razem założony w 1997 roku Rezerwat Narodowy Wyspy Stromboli i Strombolicchio.
W grudniu 2002 roku w wyniku wzmożonej działalności wulkanu do wody obsunęły się tysiące metrów szściennych ziemi, co spowodowało "maremoto" - falę tsunami, ktora dotarła do pozostałych wysp liparyjskich oraz do wybrzeży Sycylii i Kalabrii.
W kwietniu 2003 roku nastąpiła potężna eksplozja, w wyniku której powstał słup dymu na wysokość 2 km, a bomby wulkaniczne wyrządziły szkody w kilku domach na obrzeżach wioski Ginostra.
Północno-zachodnim, stromym stokiem, zwanym Sciara del Fuoco spływają do morza strumienie lawy podczas wzmożonej działalności wulkanu, lub też tędy opadają tumany wulkanicznych popiołów i kamieni. Jest to jakby "żleb bezpieczeństwa", dzięki czemu produkty działalności wulkanu nie są kierowane na tereny zabudowane. Sciara del Fuoco to cel wieczornych wycieczek łodzią, podczas których można obserwować spektakularne zjawisko...
Na wyspie znajduje się siedziba COA - bazy wulkanicznej, która monituruje aktywność wulkanu. Dzięki temu niejednokrotnie zidentyfikowano sygnały zagrożenia i ostrzeżono mieszkańców wyspy.
Wycieczki organizowane na szczyt wulkanu (na wysokość 900 metrów) podlegają bardzo szczegółowym przepisom. Pod wysoką karą nie wolno udawać się na takie wycieczki samotnie, a członkowie wycieczek są sprawdzani przez organizatorom pod kątem odpowiedniego ekwipunku oraz stanu zdrowia. Jednocześnie na szczycie wulkanu wolno przebywać nie więcej niż 80 osobom (4 grupy po 20 osób) dziennie, a w przypadku wzmożonej niebezpiecznej działalności wulkanu wycieczki mogą być odwołane.
- Odsłony: 11182
Stromboli - erupcja stulecia 3 lipca 2019
3 lipca 2019: Dziś po południu na wyspie Stromboli nastąpił wyjątkowo silny wybuch, po którym potężny słup dymu wulkanicznego wzbił się na wysokość paru kilometrów. Następnie na wyspę zaczęły spadać odłamki palącej się lawy, powodując szereg pożarów, szczególnie po stronie osady Ginostra. Turyści w panice rzucili się do ucieczki, niektórzy wskoczyli do wody. W Ginostra kilkaset osób zabarykadowało się w domach w obawie przed deszczem gorących wulkanicznych pocisków.
Jedna osoba straciła życie: młody Sycylijczyk z Milazzo uciekając w popłochu na scieżce prowadzącej z Ginostry w kierunku punktu obserwacyjnego Sciara del Fuoco prawdopodobnie zginął w wyniku upadku na skałach.
Wulkanolodzy są zdania, że nie ma potrzeby ewakuacji wyspy. W porcie znajduje się wodolot, na którym chętni mogą opuścić wyspę. Podobno tak silny wybuch Stromboli zdarza się 5 - 6 razy na 100 lat, ostatni tego rodzaju wybuch, który spowodował też tsunami i ofiary w ludziach wystąpił w 2003 roku. Skutkiem jego było zaostrzenie przepisów ochrony terytorialnej na wyspie: wejść na szczyt Stromboli i obserwować jego erupcję można tylko i wyłącznie w zorganizowanych grupach, pod opieką licencjonowanych przewodników, na bieżąco moniturujących sytuację.
Poniżej film, nakręcony z jachtu Solaris One 44 GIOIA, pokazujący moment wybuchu Stromboli:
(Video Stefano Berziga, voice Sophia. Sailing Yachts Asia www.sailingyachtsasia.com)
- Odsłony: 793
Ucieczka przed wulkanem...
28 sierpnia 2019 Iddu ponownie pokazał co potrafi, tym razem na szczęście obyło się bez ofiar. Na filmie poniżej można zobaczyć, jak w trakcie bardzo silnej erupcji pyły wulkaniczne jakby gonią uciekającą w popłochu łódź... Wszystko się jednak dobrze skończyło :)
- Odsłony: 249
Stromboli w fazie intensywnej aktywności (2013)
Po grudniowej zwiększonej aktywności w postaci licznych wstrząsów i silnych erupcji, Stromboli również w styczniu daje dowody wyjątkowej aktywności. W nocy z 11 na 12 stycznia doszło do gwałtownej eksplozji z wytryskiem lawy, która skierowała się w stronę Sciara del Fuoco i spłynęła do morza.
Druga bardzo silna erupcja nastąpiła 12 stycznia o godz 11.30 i spowodowała gigantyczną chmurę dymu, widoczną z pozostałych wysp archipelagu eolskiego.
Wulkanolodzy, monitorujący działalność wulkanu zapewniają, że jest to normalna, choć gwałtowna działalność wulkanu Stromboli i nie ma podstaw do niepokoju. Aktywność wulkanu nie powoduje niebezpieczeństwa dla meszkańców wyspy ani żadnych strat materialnych. (ANSA, tłum. sla)
- Odsłony: 2211
Iddu - ważniejsze erupcje
(źródło blog Wulkany Świata):
1891 - 24 czerwca 1891 roku Stromboli wstrząsnęły dwie gwałtowne eksplozje w ciągu 30 sekund. Pomiędzy miejscowościami Labronzo i San Bartolo zeszła lawina.
1903 - Wylewy lawy odnotowano na Stromboli w styczniu, marcu, czerwcu i listopadzie 1903 roku.
- Odsłony: 2655
Sycylijczycy i ich wulkany...
Jak wiemy, na Sycylii znajdują się wulkany, a na ich zboczach mieszkają ludzie. Choć te wulkany czasem wybuchają, ludzie ci (często) nie uciekają, nie szukają spokojniejszego miejsca do życia a do tego są ze swoich wulkanów dumni, podziwiają je... Często słyszę wypowiedzi typu: jak oni mogą tak nie cenić życia, dlaczego są tacy nierozsądni...? A o takich przybyszach jak ja, zafascynowanych potęgą wulkanów, zaglądających do kraterów, chcących je poznać wielu mówi jak mój syn: mamo, a nie możesz pojechać tam, gdzie nic się nie trzęsie i nic nie wybucha? (po czym wsiada na rower (bez kasku) i wyjeżdża między samochody wielkiego miasta...) (więcej)
- Odsłony: 154
Copyright © Jedziemy na Sycylię!