Ginostra (miejscowość należąca do gminy Lipari) jest maleńką wioską, położoną "jak amfiteatr" na południowo zachodnium wybrzeżu wyspy Stromboli, oferując widok na pozostałe wyspy archipelagu Wysp Eolskich, na wybrzeże Kalabrii i na Etnę.
Wioska położona jest wśród winorośli, drzew cytrynowych, krzewów kaparów i opuncji, i składa się z typowych eolskich domów o kształcie sześcianu z widokiem na morze lub na wulkan Stromboli.
Ginostra liczy 32 stałych mieszkańców (średnia wieku to 60 lat...) i mniej niż dziesięć mułów i osłów. Można się tu dostać jedynie drogą morską, dzięki przystani dla statków i wodolotów. Przystań została otwarta w grudniu 2004 roku i wymaga stałej konserwacji, gdyż jest ona wystawiona na bezustanne bardzo silne działanie fal morskich. Przed otwarciem przystani jedynym portem Ginostry był Pirtuso, nazywany najmniejszym portem świata, gdzie rozładunek tak towarów jak i pasażerów przebiegał na morzu za pomocą niewielkich łodzi.
Do 28 lutego 2004 w wiosce nie było ani prądu ani bieżącej wody. Dziś elektryczność zapewniają panele słoneczne ENEL i generatory prądu, znajdujące się w porcie. Natomiast bieżąca woda pochodzi z wody deszczowej ze studni, oraz wody pitnej, dowożonej statkiem z Neapolu.
W Ginostra niezbędne jest użycie latarki elektrycznej by poruszać się wieczorem po uliczkach wioski, ponieważ nie ma tu oświetlenia ulicznego. Jest możliwość skorzystania z kabiny telefonicznej, natomiast zasięg telefonii komórkowej jest słaby. Dobrze jest zaopatrzyć się w oliwne lampki.
Ze względu na szczególne ukształtowanie wioski, nie ma tu samochodów ani żadnych innych pojazdów silnikowych. Jest tu jednak kilka osłów, które są używane jako środek transportu dla przewożenia bagażu szczególnie podczas pokonywania wzniesienia z portu do wioski.
Życie w Ginostra toczy się wokół placyku na przeciwko kościoła, przy sklepie spożywczym, na bazarze i w dwu restauracjach, oraz przy pomniku poległych marynarzy przy drodze prowadzącej z portu.
Nie jest tu rozpowszechnione płacenie kartą kredytową. Nie ma bankomatów do pobierania pieniędzy. Jest tu natomiast urząd pocztowy (czynny dwa dni w tygodniu) oraz punkt medyczny.
Główne atrakcje turystyczne to wycieczki na wulkan (obowiązkowo z autoryzowanym przewodnikiem), wycieczki łodzią w ciągu dnia i nocą (w celu obserwowania aktywności wulkanicznej Stromboli), i udział w połowie ryb. Ginostra nie posiada plaż z prawdziwego zdarzenia, są tu jednak miejsca do których można się dostać pieszo, i gdzie jest możliwy dostęp do wody ze skał: pod kościołem, w porcie i przy przystani Lazzaro. W części wioski zwanej Timpone znajduje się prehistoryczne stanowisko kultury Capo Graziano, sięgające XVII - XVI w. p.n.e.
Na wyspie można przenocować w kilku B&B, oraz w wynajętym domu. Sezon turystyczny trwa z reguły od kwietnia do października, ale również zimą można tu się zatrzymać. Cena wynajęcia pokoju zależy od wielu czynników (liczby gości, rodzaju mieszkania itp). Można jednak powiedzieć, że cena minimalna to 15 euro za osobę, a maksymalna - 55 euro za osobę dziennie w typowym eolskim domu, z tarasem z widokiem na morze i z ogrodem.
Do Ginostry można się dostać statkiem lub wodolotem z Milazzo na Sycyli, lub z innych wysp eolskich, lub też z Reggio Calabria, Neapolu, Messyny i Palermo. W przypadku dalszych rejsów wodoloty i promy cumują po północnej stronie Stromboli, i stamtąd do Ginostra trzeba się dostać taksówką wodną. (łodzią - uwaga, spory koszt!).
Bardzo łatwo i szybko można się dostać do Ginostra z Neapolu promem lub wodolotem. Promy kursują 2 razy w tygodniu, również zimą. Wodoloty kursują codziennie, ale tylko latem. Wodoloty kosztują dużo drożej, ale jeśli się rezerwuje bilet dużo wcześniej, można skorzystać z tańszych ofert.
(Tłumaczenie i opracowanie sla
info Giovanna Petrusa,
B&B Luna Rossa, Ginostra)
Zdjęcia w artykule mojego autorstwa. Dużo więcej zdjęć i moje wrażenia z pobytu w Ginostra w moim blogu z podróży - zapraszam :)
Komentarze
tego lata zamierzam wrocic na Stromboli i wejsc na wulkan (w ubieglym roku z powodu erupcji nie udalo sie). Chcialabym jednak wejsc od strony Ginostry. Przejrzalam rozklady kilku przewoznikow i polaczenie z Ginostra oferuje jedynie Siremar z Neapolu i NGI z Milazzo. Obydwa to promy i plyna bardzo dlugo. Wychodzi na to, ze nie ma zadnych wodolotow...Czy lodzie/taksowki wodne do Ginostry ze Stromboli o ktorych wspominasz, dzialaja na takiej zasadzie jak rejsy pod Sciane Ognia, czyli umawiasz sie na miejscu i plyniesz? Jaki jest orientacyjny koszt i czas przejazdu? I jeszcze pytanie o przewodnika na wulkan - jaka firma organizuje wejscia z Ginostry?
Co do łodzi, pamiętam, jak czekałam w porcie z chłopakiem, który miał prom z portu Stromboli i musiał się tam dostać, czekał na łódź. Koszt to było 50 euro... Gdyby było więcej osób, byłoby oczywiście mniej.
Ja płynęłam wodolotem: ze Stromboli do Ginostry, a potem z Ginostry chyba na Salinę. Chyba, o ile się nie mylę, Ustica lines, ale widzę, że teraz Ustica nie prowadzi tych rejsów. Ale są rejsy Siremar, wodoloty! Sprawdź! Milazzo Ginostra 4 kursy dziennie. Są też kursy ze Stromboli do Ginostry (3 kursy dziennie). Tylko jeśli jest silna fala, może być tak, że wodolot nie wpłynie do portu...
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.