Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Stromboli
Wyspy Eolskie
Wyspy i archipelagi
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Północ: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Stromboli
Stromboli to najdalsza, a zarazem najbardziej chyba znana wyspa archipelagu. Jest to po prostu stożek czynnego wulkanu, sięgającego 2 km w głąb morza. Wyspa jest okrągła, w dialekcie nazywa się Struonguli (co przypomina greckie strongyle - okrągła, lub strombos - jedno ujście). Wyspa zajmuje 12,6 km2, a stożek wulkanu ma wysokość 924 m.n.p.m.
Stromboli jest wyspą, a jednocześnie nieprzerwanie czynnym wulkanem, wyrzucającym co 10-20 minut lawę i popioły na wysokość 10 metrów. Popiół wulkaniczny pokrywa wyspę szarą warstwą. Typowo eoliańskie zabudowanie, to białe, wciąż odmalowywane prostokątne domki.
Na północno-wchodnim wybrzeżu wyspy znajdują się cztery osady: Scari, San Vincenzo, Ficogrande i Piscita. Promy przypływają do portu w Scari. Ulice na północnym wybrzeżu są bardzo wąskie, poruszają się po nich elektryczne trzykołowe pojazdy.
Po drugiej stronie wyspy, na południowo-zachodnim wybrzeżu leży maleńka wioska Ginostra, do której dostać się z północnego wybrzeża można jedynie łodzią. Mieszka tam około 30 stałych mieszkańców, nie ma ruchu ulicznego a jedynym środkiem komunikacji są osły i muły.
Główną atrakcją wyspy są oczywiście wieczorne wycieczki do krateru (organizowane przez licencjonowane organizacje wulkanologów - UWAGA - samodzielne wycieczki są zabronione!!!) i rejsy łodzią w pobliże Sciara del Fuoco - żlebu, którym w czasie większej aktywności wulkanu lawa wpływa do morza.
- Odsłony: 3018
Stromboli - erupcja stulecia 3 lipca 2019
Dziś po południu na wyspie Stromboli nastąpił wyjątkowo silny wybuch, po którym potężny słup dymu wulkanicznego wzbił się na wysokość paru kilometrów. Następnie na wyspę zaczęły spadać odłamki palącej się lawy, powodując szereg pożarów, szczególnie po stronie osady Ginostra. Turyści w panice rzucili się do ucieczki, niektórzy wskoczyli do wody. W Ginostra kilkaset osób zabarykadowało się w domach w obawie przed deszczem gorących wulkanicznych pocisków. Jedna osoba straciła życie.
Wulkanolodzy są zdania, że nie ma potrzeby ewakuacji wyspy, podobno nie zanotowano rannych. W porcie znajduje się wodolot, na którym chętni mogą opuścić wyspę. Podobno tak silny wybuch Stromboli zdarza się 5 - 6 razy na 100 lat, ostatni tego rodzaju wybuch, który spowodował też tsunami i ofiary w ludziach wystąpił w 2003 roku. Skutkiem jego było zaostrzenie przepisów ochrony terytorialnej na wyspie: wejść na szczyt Stromboli i obserwować jego erupcję można tylko i wyłącznie w zorganizowanych grupach, pod opieką licencjonowanych przewodników, na bieżąco moniturujących sytuację. (więcej)
- Odsłony: 226
Magmatrek - Wycieczki na Stromboli
Magmatrek to profesjonalna organizacja przewodników wulkanologicznych, prowadząca od 2002 roku wycieczki na Stromboli.
Wycieczki są prowadzone od 31 marca do 31 października.
UWAGA: z powodu ostatnich bardzo silnych erupcji zawieszona jest możliwość organizowania wycieczek do krateru! W tej chwili proponowane są jedynie wycieczki z przewodnikiem do wysokości ok. 400 m.
Popołudniowa wycieczka do krateru trwa 5 godzin, co pół godziny organizuje się postój. Czas pobytu na wysokości ponad 750m n.p.m zależy od aktywności wulkanu i trwa od 15 minut do maks. 45 minut.
Początek wycieczki między godz 15.00 a 17.30 (zależy od pory zachodu słońca). Wycieczka jest organizowana dla grupy minimum 10 osób.
Koszt wycieczki 28 E/os + podatek wulkanologiczny (ustalony przez Gminę Lipari).
Wycieczka nie wymaga szczególnych umiejętności jeśli chodzi o wspinaczkę, jednak jest wyczerpująca, szczególnie w miesiącach letnich, wymaga długotrwałego podchodzenia na dużą wysokość, dlatego nie jest wskazana dla osób z problemami sercowymi, oddechowymi, zawrotami głowy ani dla dzieci poniżej 10 lat. Dzieci od 7 roku życia mogą wziąć udział w wycieczce jeśli rodzice gwarantują, że mają wprawę w tego typu aktywności. Biorąc udział w wyciecze należy przygotować dużą ilość wody do picia, prowiant w tym wysokoenergetyczne przegryzki, a także wysokie obuwie trekingowe, skarpety i getry chroniące przed dostaniem się pyłu do butów), należy mieć ze sobą kurtkę, gdyż na górze może być zimno i wiać wiatr, a także latarkę. Przed wycieczką można wypożyczyć buty i kurtki. Organizatorzy wycieczki zaopatrują uczestników w hełmy ochronne.
Aby wziąć udział w wycieczce, szczególnie w sezonie należy jak najszybciej zarezerwować udział, wypełniając formularz na stronie Magmatrek, a następnie potwierdzić udział na tydzień przed przyjazdem. Nie jest konieczna zaliczka.
Jest też możliwość zorganizowania wycieczki indywidualnej z przewodnikiem dla pojedynczej osoby lub niewielkiej grupy. Trasa w takim przypadku może być ustalona indywidualnie. Koszt wycieczki do ustalenia indywidualnie.
Przewodnicy mówią po angielsku, francusku, niemiecku i hiszpańsku.
UWAGA! Jest surowo zabronione wchodzenie na Stromboli bez przewodnika, należy się liczyć z bardzo wysoką karą pieniężną! Przewodnicy, prowadzący grupy są w stałym kontakcie z monitoringiem i są odpowiedzialni za bezpieczeństwo grupy.
Co należy wiedzieć zanim wybierzemy się na wycieczkę - przeczytaj tutaj.
- Odsłony: 2184
Niezwykle silna erupcja Stromboli
Silna erupcja Stromboli, która z taką mocą rozpoczęła się wczoraj po południu wciąż się wzmaga w sposób, który robi wrażenie. Dziś rano zdjęcia kamery internetowej INGV pokazały nowy, silny wypływ lawy z innego krateru niż wczoraj. Prawdopodobnie jest to wynik zawalenia się części krawędzi krateru.
W tej chwili bardzo duży strumień lawy płynie żlebem Sciara del Fuoco i wpływa do morza. Według pierwszych zdjęć jest to sytuacja podobna do tej, która miała miejsce 22 lutego 2007, kiedy na wyspie Stromboli ogłoszono "stan pogotowia", i wydano polecenie, aby ludność nie zbliżała się do wybrzeży wyspy z obawy przed tsunami.
Dziś, w pełni sezonu, jest to sytuacja szczególnie niepokojąca ze względu na obecność na wyspie ogromnej liczby turystów, którzy obserwują sytuacją szczególnie z łodzi w okolicy Sciara del Fuco, podczas gdy wybrzeże jest kontrolowane przez Straż Wybrzeża. (wg Meteoweb.it).
Na Stromboli odwołane są wszystkie wycieczki na wulkan, ale cały czas jest możliwe obserwowanie działalności wulkanu tak z morza (łodzie mogą się zbliżyć na odległość 400 m) jak i z punktów widokowych po obu stronach żlebu Sciara del Fuoco (na zdjęciu). Do jednego z punktów widokowych można dojść idąc z wioski Stromboli do wysokości ok 400 m, do drugiego z wioski Ginostra.
Poniżej zdjęcia i filmy przedstawiające sytuację na Stromboli (ze strony Meteoweb.it):
- Odsłony: 4479
Wzmożona aktywność Stromboli
Trwa bez przerwy erupcja Stromboli, rozpoczęta 19 czerwca. Aktywność wzmogła się powodując dudnienie, eksplozję i wysokie fontanny lawy. Nad wulkanem wznosi się niezwykle wysoki słup dymu, dobrze widoczny z pozostałych wysp Eolskich i również z południowej i centralnej Kalabrii. Obserwuje się również zsuwanie się rozpalonych kamieni na żlebie Sciara del Fuoco. Ogłoszono stan wzmożonego zagrożenia.
Uwaga dla tych, co wybierają się na Stromboli. Od 19 czerwca odwołane są wycieczki na szczyt wulkanu! Można dojść jedynie do 400 m, do punktów widokowych. Organizowane są wycieczki łodzią w pobliże Sciara del Fuoco, ale łodzie mogą się zbliżyć na odległość nie mniejszą niż 300 m od brzegu. Wyspa przeżywa boom turystów, co również warto wziąć pod uwagę planując odwiedzenie Stromboli.
- Odsłony: 2023
Copyright © Jedziemy na Sycylię!