Wielki Tydzień to w Trapani najważniejsze święto w mieście, kiedy to odbywają się tak zwane Misteri, czyli Misterium Paschalne.. Mowa o 20 grupach figur, przechowywanych przez cały rok w kościele Chiesa del Purgatorio w Trapani, które przedstawiają mękę Chrystusa na krzyżu. Wykonane w XVII wieku z użyciem płótna, masy papierowej i drewna, podczas 4 piątków przed Wielkanocą są zdejmowane z ołtarzy do tak zwanych „scinnute” (scenek), którym towarzyszą zespoły muzyczne. Obrządy religijne trwają we wtorek, środę i czwartek Wielkiego Tygodnia. Pierwszego dnia wychodzi grupa z jedną Madonną, drugiego dnia z drugą, a trzeciego dnia obie grupy się spotykają.
Zasadnicze obrzędy zaczynają się w Wielki Piątek, kiedy wyniesione zostaje z kościoła 20 Świętych Grup, przybranych kwiatami i XVIII-wiecznymi ozdobami ze złota i srebra przez tzw. „portatori”, czyli tragarzy, za którymi podąża procesja religijna z zespołami muzycznymi. Grupy przemierzają całe Stare Miasto w religijnym nastroju, pozwalając widzom przeżyć Mękę Chrystusa przez cały dzień i noc Wielkiego Piątku, i wracają do kościoła w sobotę rano. Jest to kulminacyjny moment tego wydarzenia: Grupy, mające wejść do kościoła, ale „wahają się”, robiąc dwa kroki do przodu i jeden w tył, aby opóźnić swe wejście i w jak najbardziej intensywny sposób przeżyć ten rytuał. (źródło Destination Trapani)
Procesja Wielkopiątkowa odbywa się w Trapani w Wielki Piątek od godziny 14 i trwa przez prawie 24 godziny do soboty. Jest to najdłuższa i jedna z najstarszych uroczystości religijnych we Włoszech.
Święte grupy Misterium Paschalnego przechodzą większością ulic miasta, tworząc niezwykłe widowisko światła, kolorów i emocji. Tradycja ta wywodzi się z Hiszpanii i trwa od prawie 400 lat. Misteria to dwadzieścia grup artystycznych, ukazujących cierpienie i śmierć Chrystusa, dokładniej 18 grup oraz dwie figury - Zmarłego Chrystusa i Matki Boskiej Bolesnej.
Postacie są ozdobione kosztownymi ornamentami ze srebra i kwietnymi kompozycjami, oraz oświetlone w taki sposób, żeby światło wydobywało rysy twarzy, mimikę bólu i cierpienia. Każda z grup postaci jest niesiona na ramionach przez co najmniej 10 mężczyzn, zwanych "massari".
Zdjęcia mojego autorstwa, przedstawiają sceny Misterium, a poniżej grupy, przechowywane w kościele Chiesa del Purgatorio. (Wielkanoc 2015 spędziłam w Trapani, skąd przywiozłam więcej zdjęć i filmy z tego wydarzenia, patrz w galerii).
Więcej na temat Misteri di Trapani:
- w blogu Agnieszki, opowiada Ola Carollo,
- Gosia opowiada o tradycjach, związanych z Misteri
- a na tej stronie więcej o Misteri (po włosku).