Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Sycylia od kuchni
Menu
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Szkoły językowe
Reklama
15 grzechów kulinarnych, które na Sycylii popełnić należy
"Za każdym razem, jadąc na Sycylię wiem co będę jeść i oczami wyobraźni widzę jaka będę wtedy… szczęśliwa. Najedzona i szczęśliwa. Będąc na wyspie nie sposób nie zasmakować w tamtejszej kuchni i mimo, że niektóre rzeczy zjecie, bo będą łatwo dostępne, to innych trzeba będzie poszukać". (czytaj dalej w blogu My Little Pleasures)
- Odsłony: 1915
Cannolo siciliano (z bloga La Bella Sicilia)
..."Na początek warto dodać, że cannolo siciliano został wpisany na listę P.A.T. tj. tradycyjnych żywnościowych produktów włoskich. Oznacza to, że są to produkty wytwarzane metodami zgodnie z antycznymi przepisami i które występują na określonym terenie Włoch przez niemniej niż 25 lat. A jak to się ma do naszego cannolo siciliano?
I tutaj się zdziwicie, ponieważ pierwsze zapisy o tej specjalności sycylijskiej pochodziły z czasów kiedy to na Sycylii przebywał Cyceron! To właśnie on porównał cannolo siciliano do mącznej rurki, która w środku zawierała słodkie nadzienie mleczne! Nazwa zaś tego specjału pochodzi od trzcin rzecznych. To właśnie one, na samym początku, służyły jako foremka wokół, której oblepiane było ciasto podczas przygotowań rurki!"... (więcej w blogu La Bella Sicilia)
- Odsłony: 823
Cassata siciliana (z bloga La Bella Sicilia)
..."Cassata siciliana zawędrowała na Sycylię podczas panowania Arabów, tj. pomiędzy IX a XI wiekiem. To właśnie Arabowie przewieźli ze sobą zwyczaj używania w kuchni pistacji, cytryn, gorzkiej pomarańczy, migdałów i brązowego cukru tym samym zmieniając na zawsze kuchnię sycylijską. Legenda mówi, że pewnej nocy jeden z pasterzy arabskich zdecydował wymieszać ser ricotta z cukrem, na jednolitą masę. Należy w tym miejscu dodać, że do tej „operacji” wybrał naczynie zwane z arabskiego „quas’at”, czyli miska. Taką właśnie nazwę początkowo przybrał ten sernik."... (więcej w blogu La Bella Sicilia)
Poniżej - cassata siciliana w cukierni Marii Grammatico w Erice
- Odsłony: 784
Czekolada z Modiki (z bloga La Bella Sicilia)
... "Dzisiaj przed nami ciekawy i bardzo słodki temat – czekolada z Modica. Odwiedzając Sycylię warto odwiedzić to urocze miasteczko nie tyko ze względu na jego urok, ale także na czekoladę o zupełnie niezapomnianym smaku! :) A co jest takiego niesamowitego w tej czekoladzie? Jest ona po prostu zupełnie inna, od tej którą zazwyczaj kupujcie w sklepach, ponieważ proces jej wytwarzania odbywa się na zimno. (...)
z tych informacji, które otrzymałam wynika, że ta antyczna metoda produkcji czekolady, którą Hiszpanie przywieźli na Sycylię a którą poznali dzięki Aztekom, plemieniu Indian z Ameryki Północnej, utrzymał się do dnia dzisiejszego jedynie na Sycylii!" ... (więcej w blogu La Bella Sicilia)
- Odsłony: 1083
Granita siciliana (z bloga La Bella Sicilia)
"...Granita przywędrowała na Sycylię podczas dominacji arabskiej. Mieszkający na Sycylii Arabowie aby ochłodzić się podczas upalnych dni, zwykli byli przygotowywać tzw. sherbet, czyli mrożony napój z dodatkiem różnorodnych soków owocowych lub wody różanej. „Mrożony napój” – w okresie, w którym to cuda techniki, takie jak lodówka, nie były jeszcze znane, te słowa brzmią nieco groteskowo, prawda? A więc zapytacie jak otrzymywano ten lodowaty napój?I tutaj się zdziwicie, jak napiszę, że było zwyczajem, że podczas zimy zbierano śnieg ze stoków Etny, Gór Pelorytańskich, Iblei lub Nebrodi! Tak, ja też nie wierzyłam! Aż musiałam dopytać czy na pewno dobrze zrozumiałam! :)
Następnie śnieg przewożono do tzw. nivieri, czyli specjalnych miejsc wyżłobionych w kamieniu. W okresie letnim lód, który powstał przez ten czas, zabierano, i tarto aby otrzymać jak najmniejsze kawałki. Następnie zalewano go sokami... (więcej w blogu La Bella Sicilia)
Poniżej tylko kilka z moich licznych doświadczeń z granitą :)
- Odsłony: 1895
Copyright © Jedziemy na Sycylię!