Jedziemy na Sycylię
Serwis dla niewybrednych maniaków podróży :)
Lampedusa i Pelagie
Szukaj w serwisie
Sycylia na facebooku...
Sycylia aktywnie
Południe: gdzie spać
Szkoły językowe
Reklama
Archipelag Wysp Pelagijskich
- Szczegóły
Wyspy Pelagijskie (Isole Pelagie) to dwie zamieszkałe wyspy: Lampedusa (20,2 km2, 5,8 tys. miesz.) i Linosa (5,43 km2 i 420 tys mieszk), oraz najmniejsza, niezamieszkała - Lampione (0,036 km2). Wyspy te leżą na Morzu Śródziemnym, na południe od wybrzeży Sycylii (Lampedusa w odległości 205 km, a Linosa - 163 km od Sycylii).
Dwie zamieszkałe wyspy archipelagu, Lampedusa i Linosa mają całkowicie odmienny charakter, każda z nich przyciąga inny rodzaj gości: Lampeduzę odwiedzają głównie miłośnicy plażowania i morskich wycieczek. Wyspa jest płaska, od strony północnej brzegi ma strome, od południowej - łagodniejsze, jest tam wiele czasem głęboki zatok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - plaże piaszczyste, skaliste, kamieniste, z bardzo łagodnym dostępem do wody i te trudniejsze. Na wyspie jest dość mało roślinności i miejscami przypomina kamienistą pustynię.
Linosa to typowo wulkaniczna wyspa z wygasłymi wulkanami, bardzo zielona i kolorowa. Jest tu jedynie jedna, mała plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem oraz wiele postrzępionych zatoczek. Warto ją opłynąć dookoła, próbując snorklingu w zatoczkach, a także wziąć udział w wycieczce busikiem po wyspie. Kto jest tu choćby parę dni, z powodzeniem może przejść wyspę wzdłuż i wszerz, a także w górę i w dół. W porównaniu do biało-szarej kamienistej Lampeduzy Linosa jest zielono-czarna, a wulkaniczne skały mają w niektórych miejscach zupełnie niezwykłe kolory.
- Szczegóły
- Odsłony: 4
Lampedusa
- Szczegóły
Lampedusa to wyspa ok 150 km od wybrzeży Afryki, na wysokości Tunezji. Bliżej Afryki niż Sycylii. To część kontynentu afrykańskiego, ale z pogodą śródziemnomorską.
Lampedusa jest w zasadzie płaska, najwyższy punkt (Albero Sole) ma 133 m. Północno - zachodnia część wyspy to strome, niedostępne urwiska nad morzem, a na południowym wschodzie znajdują się bajeczne plaże z bieluteńkim piaskiem, ciepłą, przejrzystą wodą. Klimat Lampeduzy jest łagodny. W zasadzie cały rok można się tam spodziewać ciepła. W lecie jest tam tłoczno, ale poza sezonem można liczyć na spokój.
W rezerwacie Isola dei Conigli (wyspa królicza) morskie żółwie składają jaja. Pewnie nie jest to takie proste żeby móc podejrzeć żółwie lub żółwiątka, ale przynajmniej spróbować można... W pobliżu wyspy tańczą delfiny.
Zdjęcie pokazuje jak niezwykła jest to wyspa, wygląda jak rzucona na morze gruba płaszczyzna. Zdjęcie jest zrobione od strony pólnocno - zachodniej. Isola di Conigli widoczna jest mniej więcej w środku - z prawej strony wyspy, a na samej górze jest wioska, port i lotnisko. Najbliżej widać północno - zachodni, bardzo stromy brzeg. Statek płynąc z Agrigento okrąża wyspę po jej wschodniej stronie i wpływa do portu od południa. (fot: Lampedusainfo.it.)
Na wyspie znajduje się jedna miejscowość, miasteczko Lampedusa, gdzie główna ulica nazywa się ... via Roma. Mieszkańcy to głównie rybacy, Lampedusa żyje też z turystyki.
Obowiązkowym punktem programu na wyspie jest wycieczka dookoła wyspy. Organizatorzy znają podobno miejsca, gdzie można podpatrzeć delfiny i inne atrakcje tych miejsc. Można też popłynąć na wyspę Linosa, jest to czarna, górzysta wyspa wulkaniczna.
- Szczegóły
- Odsłony: 5
Linosa - wyspa spokojna i malownicza
- Szczegóły
Linosa jest wyspą małą, ale bardzo dobrze zorganizowaną, czystą i spokojną. Nawet w pełni sezonu nie ma tu tłoku. Jest tu jedna niewielka, kolorowa miejscowość, gdzie (i tylko tutaj!) znajdziemy parę sklepów, piekarnię, aptekę, pocztę, punkt medyczny. Jest tu też mały szpital dla żółwi morskich.
Jedyna piaszczysta plaża na wyspie znajduje się w zatoce Cala Pozzolana di Ponente. Jest to nieduża plaża z gorącym czarnym piaskiem, którą chętnie wybiera morska żółwica by złożyć tam jaja. Inne zatoki są kamieniste, ale bardzo piękne, z bogatym morskim życiem. Warto dotrzeć do tzw naturalnego basenu - oczka wodnego wśród czarnych skał. Pływanie tam to jedyna w swoim rodzaju przyjemność.
Wodoloty i statki przybijają w zależności od stanu morza, do portu rybackiego lub do przystani przy kolorowej zatoce Cala Pozzolana di Ponente.
Jeśli ktoś przybywa tu z wycieczką jednodniową z Lampeduzy, warto wziąć udział w wycieczce łodzią dookoła wyspy, a także (da się to połączyć!) wycieczce busikiem po wyspie. Tylko w ten sposób w tak krótkim czasie można poznać Linozę choć trochę. Kto spędza na wyspie co najmniej dwa dni, albo więcej, ma możliwość dotarcia w jej zakamarki pieszo. Można tu wynająć rower, również elektryczny czy skuter - jednak aby zobaczyć wyspę ze szczytów wulkanów trzeba tam wejść :)
- Szczegóły
- Odsłony: 6
Lampedusa oczekiwania i rzeczywistość
- Szczegóły
Ponad rok przygotowań, czytania, szukania po internecie. Obejrzane filmy, przeczytane książki, artykuły. Kontakt na facebooku z ludźmi stamtąd. Czy było tak jak się spodziewałam? Było pod każdym względem lepiej:
Miasteczko - myślalam, że maleńkie, biedniuteńkie, zaniedbane, taka wioseczka. Zastałam ładne miasteczko, zadbane domy, uroczo pomalowane na pastelowe kolory, ozdobione roślinami, kwiatami, pnączami.
Wyspa kamienna, bez zieleni - tak, większa część wyspy to kamienna pustynia, ale jak się rozejrzeć, jest tam trochę miejsc zielonych - okolice rezerwatu od Cala Pulcino na zachód (Vallone della Forbice i kilka jeszcze innych wąwozów tworzących duży pas zieleni), okolice campingu, okolice Cala Maluk. Ale również mnóstwo zieleni zdobi poszczególne domy - rośliny w donicach, rośliny rosnące między kamieniami, barwne pnącza...
Biedota, imigranci - nic z tych rzeczy... Włosi z północy boją się jechać na Lampeduzę bo się boją tłumu imigrantów, a tymczasem tym się różni Lampeduza od reszty Włoch, że tutaj ... nie ma imigrantów, nie ma żebraków, nie ma bezdomnych! (czytaj dalej)
- Szczegóły
- Odsłony: 9
Obozy wolontariackie w rezerwacie Isola dei Conigli na Lampeduzie
- Szczegóły
Rezerwat przyrody wyspy Lampedusa organizuje doroczne obozy dla wolontariuszy, chcących ciekawie i odpowiedzialnie spędzić czas, jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla wyspy, w zakresie ochrony terenu składania jaj przez żółwie morskie Caretta Caretta. Są to 10-dniowe turnusy, każdy dla max. 10 osób (minimalny wiek to 18 lat, nie ma limitu wieku w górę). Obozy trwają od początku lipca do końca września każdego roku.
Wolontariusze muszą się dostać na wyspę na własną rękę. Udział w obozie kosztuje 250 euro (zakwaterowanie i wyżywienie). Przewiduje się dzienne 6-godzinne dyżury. Wolontariusze będą mieszkać razem, wspólnie przygotowywać posiłki i utrzymywać porządek w miejscu zamieszkania. Wymaga się od nich dyspozycyjności, elastyczności i umiejętności przystosowania do warunków oraz reagowania na nieprzewidziane okoliczności.
Nie jest wymagane żadne specjalistyczne przygotowanie, ale wymaga się aktywnego udziału, entuzjazmu i dobrej woli. Osoby zainteresowane udziałem w obozie powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że jednym z głównych zadań wolontariuszy jest akcja uświadamiająca a więc kontakt słowny z ludźmi, w związku z czym choć język angielski z pewnością może czasem się przydać, to jednak niezbędna jest biegła znajomość języka włoskiego!
Informacje w sprawie zgłoszenia się do wolontariatu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel.+39329 8620236, +39922 971611. Tutaj formularz zgłoszeniowy, więcej informacji na stronie Legambiente (wybierz kraj Italia, region Sicilia, nazwa obozu: Caretta caretta Isola dei Conigli.
- Szczegóły
- Odsłony: 5618
Copyright © Jedziemy na Sycylię!